پایگاه خبری وب زوم
یکشنبه 11 خرداد 1399
کد خبر: 1010
پ

۲ هزار کسب و کار از ابتدای امسال نماد اعتماد الکترونیکی گرفتند

بیش از ۲ هزار کسب وکار اینترنتی از ابتدای فروردین‌ماه تا کنون نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کرده‌اند. از ابتدای فروردین‌ماه تا ۱۰ اردیبهشت ماه ۲ هزار و ۱۱۴ نماد اعتماد الکترونیکی برای سایت‌های مختلف صادر شده و در مجموع در حدود ۶۴ هزار و ۸۳۰ کسب و کار درخواست نماد اعتماد الکترونیکی داده و آن را دریافت کرده‌اند.

به گزارش وب زوم به نقل از پیوست، با شیوع ویروس کرونا از اسفند ماه گذشته در کشور بسیاری از کسب و کارها که تاکنون اقدامی برای عرضه آنلاین کالا و خدمات خود نکرده بودند و بیشتر ترجیح می‌دادند تا از فضاهای سنتی‌تر به ارائه محصولات خود بپردازند اقدام به راه‌اندازی فروشگاه مجازی و ارائه کالاهای خود از بستر اینترنت کردند. از سویی با توجه به اینکه دریافت درگاه بانکی منوط به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی است از همین روست که به نظر می‌رسد درخواست برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی طی روزهای آتی افزایش یابد. گره خوردن دریافت درگاه الکترونیکی بانکی با نماد اعتماد الکترونیکی از سوی بسیاری از فعالان این بازار مورد انتقاد قرار گرفته است، چرا که به عقیده آنان فرایند دریافت نماد بسیار طولانی است هر چند که رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی چندی پیش اعلام کرد امکان صدور نماد اعتماد الکترونیکی در کمتر از نیم ساعت وجود دارد.

طبق آمار ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت هر چند که طی روزهای تعطیلات نوروز نیز نماد اعتماد الکترونیکی همچنان صادر می‌شد و متقاضیان می‌توانستند درخواست‌های خود را ثبت و در نهایت نماد خود رادریافت کنند؛ اما پس از پایان یافتن تعطیلات و درست در روز ۱۶ فروردین ماه ۱۵۲ نماد اعتماد الکترونیکی برای متقاضیان دریافت نماد اعتماد صادر شد. در این دوره زمانی بیشترین تعداد نماد اعتماد الکترونیکی روز ۸ اردیبهشت ماه صادر شده است، در این روز ۱۶۶ کسب و کار اینترنتی نماد اعتماد خود را دریافت کرده‌اند.

درسال گذشته مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به منظور حمایت از حقوق مصرف کنندگان و همچنین حمایت از محیط تجارت الکترونیکی طرح رتبه‌بندی کسب و کارهای اینترنتی را در دستور کار خود قرار داد که طبق آن رتبه هر کسب و کار براساس میزان شکایت ثبت شده و پاسخ داده نشده آن کسب و کار در نماد اعتماد الکترونیکی وی به نمایش در می‌آید همچنین طی سال گذشته این مرکز با جاعلان نماد اعتماد الکترونیکی برخورد کرد و برای آنان در قوه قضائیه پرونده کیفری گشود.

ارسال دیدگاه