پایگاه خبری وب زوم
شنبه 15 بهمن 1401
کد خبر: 13971
پ

گزارش جاب‌ویژن درباره اثرات محدودیت اینترنت: 23درصد افراد کار خود را از دست دادند

بنابر گزارش جاب‌ویژن، حوزه‌های دیجیتال مارکتینگ و سئو بیشترین افت موقعیت شغلی را طی این مدت تجربه کرده‌اند.

نتایج نظرسنجی «جاب‌ویژن» از 8هزار نفر نشان می‌دهد گروه شغلی دیجیتال مارکتینگ و سئو، بیشترین آسیب را از فیلترینگ و محدودیت‌های اخیر اینترنت دیده‌اند. همچنین 23درصد مشارکت‌کنندگان در این نظرسنجی، کار خود را از دست داده است.

جاب‌ویژن که در زمینه کاریابی و استخدام فعالیت می‌کند، ماه گذشته نظرسنجی را برای شفاف‌تر کردن اثرات قطعی اینترنت و فیلترینگ برگزار کرد. مشارکت در این نظرسنجی، 8هزار نفر گزارش شده و از هر 4 مشارکت کننده، یک نفر اعلام کرده که کار خود را از دست داده است.

گزارش جاب‌ویژن

در حالی که نیمی از افراد گفته‌اند در شرایط کاری‌شان هیچ تغییری رخ نداده، 15درصد از مشارکت کنندگان با کاهش یا تعویق حقوق مواجه شده‌اند. 12درصد نیز از به خطر افتادن امنیت شغلی خود خبر داده‌اند که احتمالا به زودی تعدیل می‌شوند.

نکته قابل تامل این گزارش آنجاست که کسانی که در لینکدین به این سؤال پاسخ داده‌اند که «اختلال اینترنت تأثیر خاصی روی شغلشان نداشته است» تقریباً 50درصد بیشتر از گروه مشابه در تلگرام و اینستاگرام است.

آسیب‌پذیری گروه‌های شغلی

بخش دیگر این گزارش به میزان آسیب‌پذیری گروه‌های شغلی مختلف تحت تاثیر محدودیت‌های اینترنت اختصاص دارد. در همین راستا، جاب‌ویژن روند ثبت آگهی‌های جذب در در سامانه خود را بررسی کرده است. نتایج این پایش نشان می‌دهد حوزه دیجیتال مارکتینگ و سئو بیشترین افت موقعیت شغلی را طی این مدت تجربه کرده‌اند.

گزارش جاب‌ویژن

در این نمودار تنها نام موقعیت‌های شغلی آمده که بیش از 30درصد افت داشته‌اند

فعالین حوزه ترجمه، تولید محتوا، نویسندگی و ویراستاری، فروش و بازاریابی، سطوح کارشناسی و مدیریتی و خدمات و پشتیبانی مشتریان نیز بیشترین میزان کاهش نیاز به نیروی کار را در دو ماه اخیر داشته‌اند.

آنطور که روزنامه هم‌میهن گزارش کرده، 54درصد پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی، زن و 46درصد مرد بوده‌اند. وضعیت سنی پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی هم نشان می‌دهد 52درصد آنها بین 25 تا 34سال، 26درصد بین 18 تا 24سال، 17درصد بین 35 تا 44سال،سه‌درصد بین 45 تا 54سال و دو‌درصد در سایر رده‌های سنی بوده‌اند.

گفتنی است نظرسنجی‌ها و آمارهای مختلفی از اثرات محدودیت اینترنت بر کسب‌وکارها منتشر شده اما تا کنون هیچ نهاد تصمیم‌گیری، پاسخ روشنی درباره رفع فیلتر پلتفرم‌های محبوب همچون اینستاگرام نداده است.

منبع: دیجیاتو

کلید واژه : مارکتینگ سئو
ارسال دیدگاه