پایگاه خبری وب زوم
چهارشنبه 15 مرداد 1399
کد خبر: 1404
پ
رئیس سازمان فناوری اطلاعات در گفتگو با وب زوم:

طرح <هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی> خلاف قانون نیست

رئیس سازمان فناوری اطلاعات در واکنش به اظهارات یک نماینده مجلس که طرح "هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی" را خلاف قانون دانسته بود به وب زوم گفت: خلاف قانونی صورت نگرفته و تنها ترافیک تلویزیون هایی که از ساترا مجوز داشتند برای یک ماه رایگان شده است.

محمدحسن آصفری، نماینده اراک هفته گذشته در جلسه بهارستان نشینان با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به طرح "هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی" تاخته و آن را خلاف قانون دانسته بود.

 

آصفری در این جلسه خطاب به محمدجواد آذری جهرمی گفته بود: «براساس اصل ۷۵ و ۴۴ قانون اساسی و تفسیر شورای نگهبان رسانه فراگیر از جمله رادیو و تلویزیون تحت امر مستقیم رهبر انقلاب بوده و از وظایف اختصاصی حاکمیت است که تنها از طریق سازمان صداوسیما باید اداره شود. رهبری هم در نامه ۱۳۹۶.۶.۲۲ به صراحت مسئولیت تنظیم مقررات و اقدامات فضای مجازی را منحصرا به صداوسیما دادند. پس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حق ورود به لایه ارائه‌ خدمات و تولید محتوا را ندارد، بلکه فقط وظیفه تامین زیرساخت به عهده اوست.»

او سپس تاکید کرده بود که طرح «هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی» خلاف قانون اساسی است.

اما امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات این ادعا را رد می کند و می گوید کار خلاف قانونی صورت نگرفته است.

او در این باره به وب زوم می گوید: ما تلویزیون اینترنتی راه اندازی نکردیم. بلکه ترافیک تلویزیون های اینترنتی که اتفاقا از سازمان تنظیم مقررات صداوسیما مجور داشتید برای یک ماه رایگان کردیم.

ناظمی اضافه می کند: همچنین برای کسانی که به تازگی ADSL بگیرند امکاناتی فراهم کردیم که بتوانند یک ماه اشتراک رایگان دریافت کنند. آن هم تلویزیون های اینترنتی خودشان این اشتراک رایگان را دادند و ما پولی به آنان پرداخت نکردیم.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با بیان این توضیحات بار دیگر تاکید می کند که کار خلاف قانونی صورت نگرفته است و معلوم نیست این نماینده مجلس از کدام قانون صحبت کرده است.

طرح "هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی" یکی از پروژه‌های پیشران اقتصاد دیجیتال کشور است که چندی پیش در حضور رئیس دولت افتتاح شد. طرحی که به واسطه آن مردم می‌توانند از بین سه VOD بزرگ کشور و از طریق اینترنت ثابت، یک ماه اشتراک رایگان داشته باشند.

با همکاری مرکز ملی فضای مجازی و سازمان تنظیم مقررات در این طرح به هر مشترک دارای اینترنت ثابت؛ هدیه یک ماه تجربه استفاده از سامانه‌های ویدئویی و تلویزیونی را تقدیم می‌شود که هم عضویت یکماهه و هم ترافیک مشاهده فیلم‌ها در این مدت رایگان است.

مسئولان سازمان فناوری اطلاعات امید دارند تا انتهای سال ۹۹، پنج میلیون خانوار بتوانند به مشترکان جدید پهن‌باند افزوده شوند و این خدمت را تجربه کنند.

ارسال دیدگاه