پایگاه خبری وب زوم
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403
کد خبر: 14095
پ

چرا شهاب جوانمردی از کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خارج شد؟

یک ماه پیش و در میانه محدودیت‌های اینترنتی رئیس رگولاتوری یک سال پس از شروع به فعالیت، از سمت خود کنار رفت.

دو عضو صاحب نظر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با موافقت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ترکیب اعضای این کمیسیون خارج شدند.

به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، عیسی زارع‌پور، رئیس کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با درخواست «حسین میرزاپور» و «شهاب جوانمردی» برای خروج از عضویت در این کمیسیون موافقت کرد. دلیل موافقت زارع پور با این دو فرد در سایت رگولاتوری چنین عنوان شده است:‌ «پرهیز از تعارض احتمالی منافع اپراتورها با ماموریت‌های کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات».

با این حال این نکته که چرا مبحث تعارض منافع پیش‌تر مطرح نشده و حالا در زمانی که وزارت ارتباطات زیر سایه انتقادات کاربران و مدیران کسب و کارهای آنلاین قرار گرفته مطرح شده، موضوعی است که فعلا برای آن پاسخ شفافی وجود ندارد.

کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نهاد مستقلی است که وظیفه سیاستگذاری، تدوین و تصویب مقررات را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برعهده دارد. این کمیسیون وظایف مختلفی دارد و مباحثی نظیر قیمت‌گذاری اینترنت و تنظیم مصوباتی درباره وضعیت اینترنت و... بر عهده این کمیسیون است. دبیرخانه کمیسیون در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی قرار دارد اما از مهر ماه ۹۲ تا امروز، همواره در ترکیب این کمیسیون، اعضایی از بخش خصوصی نیز حاضر بودند. در دوره جدید این کمیسیون، «شهاب جوانمردی» به عنوان عضو صاحب نظر و از بخش خصوصی از خرداد ۱۴۰۱ در این کمیسیون حضور داشت.

چندی پیش شورایعالی فضای مجازی با مصوبه‌ای جدید، اختیارات کمیسیون عالی تنظیم مقررات را به روز رسانی کرد؛ اقدامی که از نظر بسیاری می‌توانست باعث به وجود آمدن چراغ خاموش طرح صیانت شود. یکی دیگر از نکات قابل تامین این مصوبه، عدم حضور بخش خصوصی در ترکیب کمیسیون عالی تنظیم مقرراتی بود؛ موضوعی که می‌تواند دلیلی دیگر برای خروج جوانمردی از ترکیب این کمیسیون باشد.

«رضا ایازی» درباره چرایی عدم مشارکت بخش خصوصی در این کمیسیون در مصوبه جدید شورایعالی فضای مجازی گفته بود:‌ «واقعیت این است که حاکمیت تمایلی به دیدن نفع بخش خصوصی ندارد. حضور بخش خصوصی بدون حق رای یعنی حرف تو را می‌شنویم اما صلاحیت حکومت را خودمان تعیین می‌کنیم و نمی‌گذاریم در تصمیم‌گیری ما، ایفای نقش کنید.»

تغییرات در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فقط به عوض شدن ترکیب این کمیسیون محدود نشده و چندی پیش رئیس رگولاتوری نیز تغییر کرد. «صادق عباسی شاهکوه» که از مدیران قدیمی و خوش‌نام وزارت ارتباطات بود پس از گذشت یک سال از ریاست رگولاتوری کنار رفت و حالا در کمیسیون عالی تنظیم مقررات نیز تغییراتی پیش آمده است. همه این جابجایی‌ها در کمتر از یکی دو ماه رخ داده؛ یکی دو ماهی که سایه سنگین انتقادات نسبت وضعیت اینترنت در کشور از همه سوی شنیده می‌شود.

منبع: دیجیاتو

کلید واژه : اینترنت مخابرات
ارسال دیدگاه