پایگاه خبری وب زوم
شنبه 15 آذر 1399
کد خبر: 1412
پ

اسکی‌بازی همراه اول در زمین سیاست

مرکز داده غرب و شمال‌غرب همراه اول در حالی دیروز افتتاح شد که حدود یک ماه قبل از آن مرکز داده بزرگ ایرانسل افتتاح شده بود. مرکزی که در مقایسه با مرکز داده همراه اول از ظرفیت بیشتری برخوردار است.

 

مرکز داده بزرگ ایرانسل هفته اول خرداد ماه در حضور محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات   افتتاح شد. این مرکز دارای ظرفیت ۴۰۷ عدد رک، ۴۵۰۰ سرور فیزیکی و بیش از ۴۰هزار سرور مجازی است.

 

حالا بعد از یک ماه از افتتاح بزرگ‌ترین مرکز داده کشور از سوی ایرانسل، اپراتور همراه اول با سروصدای فراوان اعلام کرد که «بزرگترین مرکز داده غرب و شمال غرب کشور» را افتتاح کرده است. همراه اول در حالی در تبلیغت خود اعلام کرده که بزرگ‌ترین مرکز داده را راه‌اندازی کرده که ظرفیت آن ۲۵۰ عدد رک، ۱۵۰۰ سرور فیزیکی و بیش از ۱۶هزار سرور مجازی و در مقایسه با مرکز داده ایرانسل بسیار کمتر است.

گذشته از اغراق همراه در توصیف وسعت مرکز داده تازه افتتاح شده‌اش، مهمانان مراسم آنان نیز رنگ و بوی سیاسی داشتتند. در حالی که مرکز داده بزرگ ایرانسل به عنوان بزرگترین دیتاسنتر ایران از سوی حسن روحانی و با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد، همراه اول مرکز داده غرب و شمال‌غرب خود را با حضور محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس افتتاح کرد. کسی که یک هفته قبل از آن در جلسه بهارستان‌نشینان با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات انتقادات تندی از آذری‌جهرمی کرد و به عملکرد او در وزارتخانه تاخت.

دعوت از رئیس مجلس یازدهم برای افتتاح مرکز داده همراه اول این گمانه را تقویت کرد که اپراتور اول کشور با در نظر گرفتن این سیاست قصد دارد آینده‌اش را تضمین کند. چرا که پیش‌بینی‌ می‌کند دولت آینده نیز مانند مجلس فعلی در دست اصولگرایان باشد. از این رو به سمت این جناح سیاسی چرخش داشته که چنانچه در انتخابات 1400 اصولگرایان پیروز رقابت‌ها بودند از قافله عقب نمانده باشد.

در این راستا دیروز خبرگزاری «موج اقتصادی» خبر داد که مهدی اخوان بهابادی، مدیرعامل همراه اول، حتی در جلسات مدیران اپراتورها با وزیر جوان حضور پیدا نمی‌کند و یکی از معاونان خود را مسئول حضور در این جلسات کرده است.

 

ارسال دیدگاه