پایگاه خبری وب زوم
پنجشنبه 11 خرداد 1402
کد خبر: 15822
پ

پلیس فتا: مسیریاب‌های جعلی به دنبال سرقت اطلاعات مهم کاربران می‌باشند

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا فراجا گفت: اپلیکیشن‌های مسیریاب مورد نیاز را از فروشگاه‌های معتبر ایرانی دریافت نموده و از دانلود کردن برنامه‌هایی که در کانال‌ها و گروه‌های مختلف ارائه‌ شده و یا لینک‌هایی که فاقد اعتبار لازم می‌باشد، خودداری نمایند.

سرهنگ علی‌محمد رجبی در تشریح این خبر گفت: امروزه دیگر نیازی نیست برای کارهای عادی به شعب بانک مراجعه کنیم، فقط کافی است اپلیکیشن‌های بانک مربوطه را نصب‌ کرده و کارهای بانکی خود را انجام دهیم. هم چنین برای تردد در شهر، کافی است برنامه‌های مسیریاب را نصب‌کرده و از امکانات آن بهره ببریم.

سرهنگ رجبی در ادامه افزود: همواره در تعطیلات و مسافرت‌های نوروزی شاهد افزایش استفاده از تلفن همراه و قابلیت‌های کاربردی آن خواهیم بود لذا پیش‌بینی می‌شود کلاهبرداری‌هایی مرتبط با عید نوروز و یا با عناوین مشابه افزایش پیدا کند. در این میان، یکی از مواردی که متأسفانه در این ایام بیش از گذشته مورد سوءاستفاده افراد سودجو قرار می‌گیرد، سوءاستفاده از اپلیکیشن‌های تلفن همراه می‌باشد که متأسفانه برخی افراد سودجو با طراحی نسخه‌هایی جعلی به دنبال کلاه‌برداری از هم‌وطنان می‌باشند.

وی با بیان اینکه معمولاً برنامه‌های جعلی با دریافت برخی از مجوزها، امکان دسترسی به‌تمامی اطلاعات ذخیره‌شده درگوشی تلفن همراه را خواهند داشت و می‌توانند از قربانیان سوءاستفاده نمایند، افزود: شهروندان در صورت نیاز، اپلیکیشن‌های موردنیاز را از فروشگاه‌های معتبر ایرانی دریافت نموده و از دانلود کردن برنامه‌هایی که در کانال‌ها و گروه‌های مختلف ارائه‌شده و یا لینک‌هایی که فاقد اعتبار لازم می‌باشد خودداری نمایند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری با اشاره به ماده 734 قانون جرائم رایانه‌ای گفت: در قانون جرائم رایانه‌ای برای جاعلین مجازات‌های سنگینی در نظر گرفته‌شده و این افراد باید در مقابل مقام قضایی پاسخگوی اعمال مجرمانه خود باشند.

این مقام مسئول در انتها با آرزوی سالی همراه با توفیق و سلامتی برای هم‌وطنان خاطر نشان کرد: پلیس فتا در ایام نوروز فعالیتی شبانه‌روزی داشته و آماده پاسخگویی و ارائه خدمات و راهنمایی‌های لازم می‌باشد لذا هم‌وطنان در صورت نیاز با مراجعه به سایت www.cyberpolice.ir می‌توانند راهنمایی لازم را دریافت نمایند.

منبع: سیتنا

کلید واژه : پلیس فتا
ارسال دیدگاه