پایگاه خبری وب زوم
پنجشنبه 4 مرداد 1403
کد خبر: 16558
پ

توافق وزارت ارشاد با صداوسیما: ساترا به سریال‌های نمایش خانگی و پخش زنده مجوز می‌دهد

وزیر ارشاد اعتقاد دارد با توجه به تخصص صداوسیما در حوزه سریال، وظیفه نظارت بر آن‌ها بر عهده ساترا است.

وزیر ارشاد با اشاره به توافق با سازمان صداوسیما اعلام کرد اعطای مجوز به سریال‌های نمایش خانگی و پخش زنده بر عهده صداوسیما و مجموعه‌ای است که این سازمان (ساترا) راه‌اندازی کرده.

درحالی‌که وزارت ارشاد نظارت بر شبکه نمایش خانگی و VODها را حق مسلم خود می‌داند، وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی از توافق با صداوسیما در این زمینه خبر داد.

«محمدمهدی اسماعیلی» در حاشیه نشست امروز هیئت دولت در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران گفت: «ما با دوستانمان در صداوسیما توافق کرده‌ایم که این توافق در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی هم به تصویب رسیده است.»

به گفته وی، براساس این توافق، نظارت و اعطای مجوز سریال‌های نمایش خانگی و پخش زنده بر عهده صداوسیما و مجموعه‌ای است که این سازمان راه‌اندازی کرده. علت آن نیز نزدیک‌بودن ماهیت سریال‌های شبکه نمایش خانگی به کارکرد تخصصی صداوسیما عنوان شده است.

منظور وزیر ارشاد از این مجموعه، «ساترا» است که VODها مخالفت جدی با نظارت این نهاد دارند.

بنابر اعلام اسماعیلی، مجوزدهی در حوزه فیلم‌های سینمایی، تبلیغات بازرگانی، موسیقی، خبرگزاری‌ها چه در فضای حقیقی و چه فضای مجازی با وزارت ارشاد است.

گفتنی است شهریورماه سال 1399، معاون حقوقی وقت وزارت ارشاد با ارسال نامه‌ای بر مخالفت وزارت ارشاد با طرح نمایندگان مجلس برای نظارت صداوسیما بر شبکه نمایش خانگی و VODها تأکید کرد. در این نامه که در 6 صفحه و 16 بند تدوین شده، تناقضات و تضادهای طرح مذکور با قوانین مرتبط با شرح وظایف ارشاد فهرست شده است.

انجمن صنفی VODها و فعالین این صنعت نیز طی سالیان اخیر، بارها با نظارت ساترا مخالفت کرده و معتقدند رگولاتور این حوزه باید بی‌طرف باشد تا دچار تضاد منافع نشده و از رشد صنعت نمایش خانگی خشنود شود نه غمگین.

منبع: دیجیاتو

کلید واژه : ساترا صدا و سیما
ارسال دیدگاه