پایگاه خبری وب زوم
دوشنبه 31 اردیبهشت 1403
کد خبر: 17376
پ

فناوری Passkeys در واتس‌اپ فعال شد

هم اکنون کاربران اندرویدی واتس‌اپ می‌توانند به‌جای تایپ رمزعبور، با استفاده از فناوری Passkeys وارد حساب کاربری خود شوند. این گزینه جدید به کاربران واتس‌اپ اجازه می‌دهد تا از چهره، اثرانگشت یا پین دستگاه، برای بازکردن قفل و دسترسی به حساب‌های خود استفاده کنند.

واتساپ در حساب خود در پلتفرم «ایکس» با اعلام این خبر نوشت: «کاربران اندرویدی واتس‌اپ اکنون می‌توانند به‌جای تایپ رمزعبور، با استفاده از فناوری Passkeys، به‌شکل ایمن‌تری وارد حساب کاربری خود شوند.»

به گزارش سیتنا، این شرکت متعلق به متا در شبکه اجتماعی X توضیح داد که این گزینه امنیتی جدید به کاربران واتس‌اپ اجازه می‌دهد تا از چهره، اثرانگشت یا پین دستگاه، برای بازکردن قفل و دسترسی به حساب‌های خود استفاده کنند.

کاربران واتساپ بتا پیش از این به فناوری Passkeys دسترسی داشتند تا این شرکت بتواند باگ‌های مربوط به این فناوری را مورد بررسی قرار دهد. اما حالا کاربران عادی نسخه اندروید واتس‌اپ نیز می‌توانند از این ویژگی استفاده کنند.

به‌نظر می‌رسد این فناوری طی هفته‌ها و ماه‌های آینده در دسترس تمامی کاربران اندرویدی قرار گیرد اما هنوز مشخص نیست کاربران سیستم‌عامل iOS چه زمانی می‌توانند به این فناوری دسترسی داشته باشند.

فناوری Passkeys چیست؟

این فناوری درواقع تلاشی از سوی شرکت‌های بزرگ برای استفاده از سیستم احراز هویت با امنیت بالاتر به‌جای استفاده از رمزعبور است.

در این فناوری، کاربران به‌جای استفاده از رمز عبور، از فناوری‌های دیگر مانند تشخیص چهره یا اسکن اثرانگشت استفاده می‌کنند و وارد حساب کاربری خود می‌شوند.

وقتی از فناوری Passkeys استفاده شود، دو کلید رمزنگاری ساخته می‌شود که شامل یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی است.

کلید خصوصی در دستگاه کاربر نگهداری می‌شود و کلید عمومی در سرورهای شرکتی که اکانت کاربر در آن وجود دارد، ذخیره خواهد شد.

زمانی که کاربر قصد دارد با این فناوری وارد حساب کاربری خود شود، سرویس‌دهنده این دو کلید را با یکدیگر مقایسه می‌کند.

کلید واژه : واتس اپ
ارسال دیدگاه