پایگاه خبری وب زوم
دوشنبه 31 اردیبهشت 1403
کد خبر: 18219
پ

صحت عملکرد زیرسیستم‌های «پارس ۱» تائید شد

رئیس سازمان فضایی ایران، گفت: حدود ۱۷ روز از قرارگیری ماهواه «پارس ۱» در مدار و انجام تست‌های مداری متعدد گذشته و عملکرد اغلب زیرسیستم‌های اصلی و حیاتی ماهواره صحیح گزارش شده است.

حسن سالاریه، با اشاره به آزمون‌های مداری متعدد برای اطمینان از صحت عملکرد زیرسیستم‌های بکارگرفته شده در ماهواره «پارس ۱» گفت: پس از تزریق موفق ماهواره «پارس ۱» در مدار، مهم‌ترین اقدامی که باید انجام می‌شد، اطلاع از سلامت زیرسیستم‌های اصلی ماهواره بود که از مهم‌ترین این زیرسیستم‌ها، زیرسیستم تأمین توان ماهواره و دریافت داده‌های تله‌متری و ارسال تله‌کامند از طریق ایستگاه‌های زمینی است که نشان‌دهنده برقراری ارتباط صحیح ماهواره و ایستگاه زمینی است.

به گزارش سیتنا، وی ادامه داد: به لطف خدا، در همان روز اول پس از پرتاب با دریافت سیگنال‌های ماهواره از طریق تله‌متری و تحلیل آنها، از سلامت بخش تامین توان ماهواره اطمینان حاصل شد و در روزهای بعد از آن بحث شارژ باتری‌ها از طریق صفحات خورشیدی مورد ارزیابی قرار گرفت و سلامت کامل سیستم تأمین توان ماهواره تائید شد.

سرپرست پژوهشگاه فضایی ایران، ضمن اشاره به ارتباط با ماهواره از طریق باندهای S ،UHF و VHF طی چند روز اول و اطمینان از پایداری وضعیت ارتباط بین ایستگاه زمینی و ماهواره، افزود: با اطمینان از عملکرد صحیح زیرسیستم‌های مذکور، به پایدارسازی ماهواره به کمک حسگرهای مغناطیس‌سنج و عملگرهای گشتاورساز مغناطیسی پرداخته شد. در حین این عملیات کارکرد صحیح بوردهای الکترونیکی- کنترلی و برخی الگوریتم‌های پردازشی مربوطه مورد ارزیابی قرار گرفت. با انجام آزمون‌های مداری متعدد طی روزهای بعدی، از عملکرد صحیح این بخش نیز اطمینان حاصل شد.

سالاریه خاطر نشان کرد: نکته بسیار حائز اهمیت این است که ماهواره «پارس ۱» اولین ماهواره بومی از این کلاس بوده که در فضا مورد استفاده و آزمون قرار می‌گیرد و دارای زیرسیستم‌های مختلف توسعه داده شده داخلی است که اغلب برای نخستین بار در شرایط فضایی قرار می‌گیرند که در نتیجه باید تحت آزمون‌های متعدد و با دقت بالا در مدار قرار گیرند تا صحت طراحی‌ها و عملکرد مناسب آنها به اثبات برسد. لذا با توجه به اینکه ماهواره‌ در مدار ارتفاع پایین، در طول یک شبانه‌روز، حدودا ۲۰ دقیقه ارتباط مناسب با ایستگاه زمینی داشته و اکثر آزمون‌ها باید بارها تکرار شوند، بالطبع فرایند آزمون و راه‌اندازی زمان‌بر خواهد بود که البته طبیعی بوده و این موضوع برای همه ماهواره‌ها در این کلاس در دنیا صادق است. فرایند تحقیق و توسعه در صنعت فضایی نیاز به انجام گام‌های عملیاتی متقن دارد که در مورد ماهواره «پارس ۱» در حال طی شدن است.

وی افزود: بخش کنترل حرارت شامل کنترل و توزیع حرارت در داخل ماهواره، زیرسیستم پردازش و مدیریت داده، بخش‌های مختلف سیستم کنترل وضعیت شامل حسگرهای اندازه‌گیری سرعت زاویه‌ای،‌ حسگرهای مغناطیس‌سنج و حسگر خورشیدی و سیستم موقعیت‌یابی ماهواره در مدار از طریق ایستگاه زمینی نیز در این مدت مورد آزمون قرار گرفته و عملکرد تک‌تک آن‌ها و اجزای مربوطه با آزمون‌های مداری متعددی که انجام شده است، صحه‌گذاری شده است.

ماهواره «پارس ۱» اولین ماهواره بومی از این کلاس بوده که در فضا مورد استفاده و آزمون قرار می‌گیرد و دارای زیرسیستم‌های مختلف توسعه داده شده داخلی است که اغلب برای نخستین بار در شرایط فضایی قرار می‌گیرند که در نتیجه باید تحت آزمون‌های متعدد و با دقت بالا در مدار قرار گیرند تا صحت طراحی‌ها و عملکرد مناسب آنها به اثبات برسد.

سالاریه با اشاره به روند منظم و مطابق برنامه انجام فرآیندهای آزمون مداری بخش‌های مختلف ماهواره، افزود: در آخرین آزمون‌های انجام شده، عملکرد ارتباط با ماهواره در باند X نیز با موفقیت انجام شد و در حال حاضر کارشناسان ما در حال انجام آزمون‌های الگوریتم‌های مختلف کنترل ماهواره و دیگر حسگرهای تعبیه شده در ماهواره مانند حسگر ستاره و پس از آن زیرسیستم اصلاح مداری و پیشرانه ماهواره هستند.

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، قرار گرفتن ماهواره «پارس ۱» در مدار و انجام تست‌ها در شرایط واقعی فضایی گامی بلند در توسعه بومی ماهواره‌های سنجشی ایرانی است. در هر شبانه‌روز کار با این ماهواره تجربیات بسیار ذی قیمت و منحصر بفردی در پژوهشگاه فضایی و صنعت فضایی کشور حاصل می‌شود. نتایج عملکرد زیر سیستم‌های ماهواره در مدار تاثیر مستقیم در طراحی نمونه‌های پیشرفته‌تری از این ماهواره مطابق برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور و همچنین اصلاح نمونه دوم ماهواره «پارس ۱» دارد که در آینده نزدیک در مدار قرار خواهد گرفت.

ارسال دیدگاه