پایگاه خبری وب زوم
پنجشنبه 4 مرداد 1403
کد خبر: 18314
پ

سرمایه‌گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری مایکروسافت در شرکت هوش مصنوعی اماراتی

فایننشال تایمز می‌گوید مایکروسافت با سرمایه‌گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری در شرکت هوش مصنوعی G42 امارات موافقت کرده است. شرکت اماراتی چندی پیش تمامی روابط خود با چین را برای نزدیک شدن به فعالان آمریکایی و برطرف کردن نگرانی‌های امنیت ملی ایالات متحده پایان داد.

فایننشال تایمز می‌گوید مایکروسافت با سرمایه‌گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری در شرکت هوش مصنوعی G42 امارات موافقت کرده است. شرکت اماراتی چندی پیش تمامی روابط خود با چین را برای نزدیک شدن به فعالان آمریکایی و برطرف کردن نگرانی‌های امنیت ملی ایالات متحده پایان داد.

به گزارش پیوست، غول آمریکایی براساس این قرارداد یک سهام حداقلی در G42 را تحت اختیار خود می‌گیرد و شرکت اماراتی نیز از پلتفرم رایانش ابری آژور، متعلق به مایکروسافت، در فعالیت‌های خود استفاده می‌کند.

سرمایه‌گذاری یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات ابری و حامی بزرگ اوپن‌ای‌آی باعث تقویت جایگاه ابوظبی به عنوان مرکز هوش مصنوعی منطقه می‌شود. امارات با پیگیری جدی طرح تحول دیجیتالی در تلاش است تا درآمد خود را از نفت فاصله دهد و مدتی است که به عنوان سیلیکون‌ولی خلیج فارس و منبع اصلی سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود.

برد اسمیت، نایب‌رئیس هیات مدیره مایکروسافت، می‌گوید: «با توجه به اهمیت این فناوری و اهمیت آن برای دو کشور و دو دولت، ما اولین گام را در راستای همکاری نزدیک دولت‌های امارات و ایالات متحده برداشته‌ایم. ما گام‌بعدی و گام‌های بعدی را نیز با همکاری نزدیک آنها برمی‌داریم.»

پنگ ژیائو، مدیرعامل G42، در پاسخ به سوالی درمورد ارتباط قرارداد مایکروسافت و توقف همکاری با چین گفت: «من روی این تصمیم برای همکاری با مایکروسافت و تقویت واقعی توانمندی‌های شرکت در مقیاس جهانی تمرکز می‌کنم. تمرکز کمتری روی آنچه انجام ندادیم دارم.»

اسمیت می‌گوید این دو شرکت در مرحله بعدی برای ساخت دیتاسنتر‌هایی در امارات همکاری می‌کنند. آنها همچنین از یک سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری برای توسعه دهندگان هوش مصنوعی نیز حمایت خواهند کرد.

اسمیت افزود: «سرمایه‌گذاری بزرگ مایکروسافت چیزی نیست که بدون فکر عمیق انجام شده باشد و این تصمیم نشانگر اعتماد شرکت ما به امارات به عنوان یک کشور، به G42 به عنوان یک شرکت و پنگ به عنوان مدیرعامل آن است.»

این شرکت که ریاست هیات مدیره آن را شیخ طنحون بن زاید آل نهیان، مشاوره امنیت ملی امارات و یکی از چهره‌های قدرتمند این کشور، برعهده دارد در طرح‌های هوش مصنوعی ابوظبی نقش کلیدی خواهد داشت و صندوق ثروت ملی مبادله نیز از آن حمایت می‌کند.

خدمات G42 طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها از دیتاسنتر تا سلامت را شامل می‌شود و این شرکت یک مدل زبانی بزرگ به نام جیس (Jais) را نیز به زبان عربی عرضه کرده است.

امارات با توجه به طرح‌های بلند‌پروازانه هوش مصنوعی و سرمایه عظیم بیش از پیش مورد توجه پیشتازان هوش مصنوعی قرار گرفته است. این کشور به تازگی شرکت سرمایه‌گذاری جدیدی به نام MGX را با تمرکز بر قراردادهای هوش مصنوعی راه‌اندازی کرده است.

سم آلتمن، مدیرعامل شرکت اوپن‌ای‌آی، نیز چندین مرتبه در تلاش برای جذب سرمایه و تقویت تولیدات چیپ به امارات سفر کرده و از این کشور به عنوان سندباکس رگولاتوری برای هوش مصنوعی یاد کرده است. طرح بلند‌پروازانه آلتمن برای تولید چیپ بسیار پر هزینه است و وال‌استریت ژورنال از  ۷ هزار میلیارد دلار سرمایه مورد نیاز برای کامل شدن این طرح می‌گوید.

مایکروسافت به عنوان یکی از شرکای اصلی اوپن‌ای‌آی تا به امروز ۱۳ میلیارد دلار روی این استارت‌آپ سرمایه‌گذاری کرده است که بیشتر آن مربوط به اعتبار استفاده از خدمات ابری آژور است.

غول آمریکایی به دنبال ایفای نقش اصلی در انفجار هوش مصنوعی است و شرکت G42 را مسیر نفوذ خود به دیگر مناطق جهان می‌داند. اسمیت می‌گوید: «به نظر من با همکاری یکدیگر می‌توانیم عرضه خدمات هوش مصنوعی در جنوب جهان را به شکلی پایدار تسریع کنیم.»

ارسال دیدگاه