پایگاه خبری وب زوم
دوشنبه 31 اردیبهشت 1403
کد خبر: 18377
پ

حمله هکرها به رئیس بزرگترین شرکت تبلیغاتی جهان با «جعل عمیق»

مدیر عامل بزرگترین شرکت تبلیغاتی جهان در انگلیس هدف کلاهبرداری‌ از طریق هوش‌مصنوعی و جعل عمیق قرار گرفت

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از گاردین، کلاهبرداران با استفاده از یک حساب کاربری جعلی واتس‌اپ، یک شبیه‌سازی صوتی و فیلم‌های یوتیوب بجای یک مدیر عامل در جلسه‌ای مجازی شرکت کردند.

در این اتفاق رئیس بزرگترین گروه تبلیغاتی جهان هدف یک کلاهبرداری عمیق قرار گرفت که شامل شبیه سازی صوتی هوش مصنوعی بود. مارک رید، مدیرعامل شرکت تبلیغاتی انگلیسی WPP، تلاش برای کلاهبرداری از خود را شرح و به سایرین هشدار داد که مراقب تماس‌های ادعایی باشند.

طبق ایمیلی که گاردین به دست آورده، کلاهبرداران یک حساب واتس‌اپ با تصویر این مدیر، ایجاد کرده و از آن برای حضور در یک جلسه تیمز مایکروسافت استفاده کردند. به نظر می رسید او و یکی دیگر از مدیران ارشد WPP در این جلسه حضور داشتند. در طول این جلسه، آن‌ها از یک شبیه‌ساز صوتی استفاده کرده‌اند تا یکی از «رهبران آژانس» را هدف خود قرار دهند و برای کسب پول و اطلاعات شخصی از او خواستند که یک کسب‌و‌کار جدید راه‌اندازی کند.رید در ایمیل نوشت: «خوشبختانه مهاجمان موفق نبودند. همه ما باید مراقب تکنیک‌هایی باشیم که فراتر از ایمیل و با استفاده از جلسات مجازی، هوش مصنوعی و دیپ‌فیک انجام می‌شود.»سال گذشته زمانی که نگرانی اصلی مربوط به آزار و اذیت آنلاین و اطلاعات نادرست سیاسی بود، تعداد حملات دیپ فیک در شرکت ها در افزایش یافته است. شبیه‌سازی‌های صوتی هوش مصنوعی بانک‌ها و میلیون‌ها شرکت مالی را فریب داده و بخش‌های امنیت سایبری را در حالت آماده‌باش قرار داده‌اند. در مورد این اتفاق اخیر نیز به نظر می‌رسد که از هوش مصنوعی مولد برای شبیه‌سازی صدا استفاده شده، اما همچنین شامل تکنیک‌های ساده‌تری مانند گرفتن یک تصویر در دسترس عموم و استفاده از آن به‌عنوان تصویر نمایه مخاطب می‌شود.

در سال‌های اخیر، فناوری دیپ‌فیک صوتی به طور گسترده در دسترس بوده و بسیار متقاعدکننده‌تر شده است. برخی از مدل‌های هوش مصنوعی تنها با استفاده از چند دقیقه صدای یک فرد می‌توانند کار تقلید را انجام دهند.

ارسال دیدگاه