پایگاه خبری وب زوم
پنجشنبه 4 مرداد 1403
کد خبر: 18693
پ

فعالان اتاق ایران: اگر با جهان تعامل نکنیم تحرک اقتصادی نخواهیم داشت

فعالان بخش خصوصی حاضر در اتاق بازرگانی ایران معتقدند تا زمانی که امکان تعامل با کشورهای مختلف فراهم نشود و تکلیف تحریم‌ها مشخص نشود، امکان توسعه اقتصادی و تحول در حوزه اقتصاد دیجیتال فراهم نخواهد بود.

به گزارش پیوست، در نشست «حضور در مجامع بین‌المللی؛ فرصت‌ها و چالش‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات» پیام باقری، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: در انقلاب فناوری چهارم با زیست‌بومی فراتر از مرزها روبه‌رو هستیم. امروز فناوری اطلاعات و ارتباطات نه تنها بر زندگی روزمره افراد تاثیر گذاشته بلکه با هم‌افزایی با دیگر صنایع، پایه و اساس بسیاری از مشاغل کلاسیک را تغییر داده است.

به گفته باقری نقش کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی به عنوان بازوی کمک‌دهنده به دولت در به تصویر کشیدن اهمیت ایجاد یک ارتباط مستمر بین‌المللی است تا با استفاده از شبکه گسترده اتاق ایران زمینه‌سازی و تاثیرگذاری اقتصاد ایران در مجامع بین‌المللی ایجاد شود.

ارتباط با جهان از کودکی به ما آموخته نمی‌شود

فرزین فردیس، عضو هیات رئیسه اتاق تهران، ارتباطات بین‌المللی را چالشی فراتر از نهادها در جامعه ایران می‌داند و باور دارد این چالش در تک تک ایرانی‌ها وجود دارد. او در این باره گفت: فرد ایرانی از زمانی که به دنیا می‌آید تا زمانی که به مرحله خلاقیت می‌رسد چیزی از ارتباطات بین‌الملل نمی‌فهمد. در بازار کار هم همین اتفاق می‌افتد و در شرکت‌های ما چیزی به اسم کارکنان و دفاتر خارجی وجود ندارد. اگر همه چیز مهیا باشد ما نمی‌دانیم چطور باید با افراد مختلف تعامل کنیم.

او معتقد است: علاوه بر خود افراد، جامعه هم در این دور ماندن اثرگذار است. بسته بودن متوالی جامعه و دیوارهایی که ما خواسته یا ناخواسته کشیده‌ایم منجر شده که یک سقف شیشه‌ای بالای سر ما ایجاد شود و ندانیم در جهان چطور تصمیم می‌گیرند و کجا علاقه به سرمایه‌گذاری دارند.

کنترل‌گری مانع توسعه ایران است

محمود سریع‌القلم، پژوهشگر حوزه توسعه و اقتصاد سیاسی میل به کنترل‌گری را یکی از موانع روان‌شناختی رشد و توسعه ایران می‌داند. او در این باره گفت: در جهان تعریف دولت تغییر کرده اما در کشور ما تعریف آن هنوز در دهه ۶۰ میلادی در آفریقا مانده است و کنترل‌گری شدید جامعه در تمامی ابعاد مانند اقتصاد و فرهنگ وجود دارد. علاوه بر علاقه شدید ایرانی‌ها برای کنترل کردن یکدیگر، حتی در بنگاه‌های خصوصی نیز کنترل کردن بسیار قوی و شدید است. مادامی که تعریف ما از حاکمیت عوض نشود و در دیدگاه ما تغییر رخ ندهد، در عمل هم نباید منتظر تغییر باشیم.

فرزین فردیس: بسته بودن متوالی جامعه و دیوارهایی که ما خواسته یا ناخواسته کشیده‌ایم منجر شده که یک سقف شیشه‌ای بالای سر ما ایجاد شود و ندانیم در جهان چطور تصمیم می‌گیرند و کجا علاقه به سرمایه‌گذاری دارند

به گفته سریع‌القلم تفویض مسئولیت‌های دولت به بنگاه‌ها باید مبنای حکمرانی باشد و این بنگاه‌ها هستند که در شرایط فعلی جهان موتور توسعه را در برمی‌گیرند. او اضافه کرد: بنگاه‌ها به خاطر آزادی عمل، فکر و نوآوری ثبات ایجاد می‌کنند. دولت در توسعه موضوعی مثل هوش مصنوعی نهادی است که برای نوآوری ساخته شده و صرفا باید تسهیل‌کننده امور باشد.

سریع‌القلم مسیر شرکت‌های فناوری جهان را سرمایه‌گذاری بر صندوق‌های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دانست و گفت: اگر ایران با همین شیوه پیش برود شکاف عمیقی با کشورهای حاشیه خلیج فارس در ۲۰ سال آینده خواهد داشت. مادامی که روابط خارجی ما نرمال نیست و مراودات عادی با جهان نداریم، نمی‌توانیم هیچ تحرکی در حوزه اقتصادی داشته باشیم.

این پژوهشگر حوزه توسعه و اقتصاد سیاسی از اهمیت هوش مصنوعی گفت: کشورهایی که با هوش مصنوعی کار نمی‌کنند از تمدن بشری عقب خواهند ماند و جوامعی که در آنها نظم فکری نیست در به‌کارگیری هوش مصنوعی عقب‌تر می‌مانند. مادامی که ما اتصالات نداشته باشیم یاد نمی‌گیریم و به دانشمان اضافه نمی‌شود.

فقط به ظرفیت‌ها نگاه نکنیم

حسین سلاح‌ورزی، رئیس سازمان ملی کارآفرینی عدم توجه به مشکلات و ریسک‌ها، تحریم‌های فناوری و تثبیت نشدن موقیعت ایران در FATF را از موانع ایران در ارتباطات بین‌المللی می‌داند. به گفته سلاح‌ورزی از پیش از انقلاب نگاه مدیران و مسئولان همواره به نقاط مثبت و ظرفیت‌ها بوده و چالش‌ها و مشکلات را در نظر نگرفته‌اند.

محمود سریع‌القلم: کشورهایی که با هوش مصنوعی کار نمی‌کنند از تمدن بشری عقب خواهند ماند و جوامعی که در آنها نظم فکری نیست در به‌کارگیری هوش مصنوعی عقب‌تر می‌مانند

سلاح‌ورزی درمورد تاثیر تحریم‌های فناوری روی اقتصاد دیجیتالی ایران گفت: ما باید سطح توقعاتمان را افزایش بدهیم و از تصمیم‌گیرندگان در مورد ظرفیت‌های کشور مطالبه کنیم. اول از همه بخواهیم وضعیت تحریم‌ها مشخص شود و بعد ببینیم این تحریم‌ها چه تاثیری بر اقتصاد کشور گذاشته است. مادامی که تحریم‌های فناوری وجود داشته باشد ما حتی در آپدیت نرم‌افزارهایمان دچار مشکل هستیم و این موضوع سال‌هاست در مورد واردات و صادرات تجهیزات و دسترسی به پروانه‌ها هم وجود دارد.

نمایندگان ایران در نهادهای بین‌المللی باید پررنگ‌تر باشند

نصرالله جهانگرد، نماینده سابق ایران در IUT و مسئول هیات مذاکرات ایران در اجلاس جهانی WSIS، از اهمیت حضور کارشناسان در نهادهای بین المللی گفت: در تمام دنیا این تفکر شکل گرفته که برای رشد ارتباط لازم است. در دنیا همه نهادهای بین‌المللی با هماهنگی کار می‌کنند اما ما در هیچکدام از اینها فرصت ابراز نظر نداریم.

حسین سلاح‌ورزی: مادامی که تحریم‌های فناوری وجود داشته باشد ما حتی در آپدیت نرم‌افزارهایمان دچار مشکل هستیم

به گفته جهانگرد معماری ارتباطات بین‌الملی در اقتصاد دیجیتال با کمک نمایندگان ایران شکل گرفته و الان این نمایندگان یا در نهادهای بین‌المللی حضور ندارند یا نقش آنها کمرنگ است. او افزود : تک‌تک نهادهای جهانی مثل تک‌نوازانی که در یک ارکستر کار می‌کنند برنامه‌ریزی دارند و در نهایت این اکوسیستم را شکل می‌دهند اما ما در همه اینها متفرقیم چون نماینده‌ای که آنجا حضور دارد بیشتر این چیزها را نمی‌داند. در کشور ما جایی نیست که معماری تحولات جهانی را رصد کند و به دستگاه‌ها حقوق و وظایف آنها را بگوید.

جهانگرد در پایان عقب افتادن تلکنولوژی در ایران را باعث عقب افتاد تحول دیجیتال در همه عرصه‌ها دانست. او در مورد آگاهی مدیران بخش‌های مختلف از تحولات این حوزه اضافه کرد: هر وقت بخش غیردولتی صاحب مسئله شود، مسیر رشد فراهم می‌شود.

دولت باید تصدی‌گری را کنار بگذارد

اسماعیل ثنایی، عضو هیات رئیسه اتحادیه مپنا، خصوصی‌سازی را یکی از اصلی‌ترین راه‌حل‌ها برای بهبود ارتباطات بین‌المللی ایران دانست و گفت: دولت باید کنار برود و تصدی‌گری را کنار بگذارد و نقش تشکل‌ها را پررنگ کند.

ثنایی حضور موثر شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های بین‌المللی را از دیگر عوامل پیشرفت ارتباطات ایران و جهان دانست و اضافه کرد: در اتاق بازرگانی ایران باید برنامه‌ریزی کنیم که شرکت‌کنندگانی که به نمایشگاه‌های بین‌المللی می‌روند پر بارتر بروند و پر بارتر برگردند و علاوه بر شرکت‌ها، استارت‌آپ‌های جوان در میان آنها باشند. اگر می‌خواهیم به تصدی‌گری دولت پایان بدهیم باید به بخش خصوصی بها بدهیم.

ارسال دیدگاه