پایگاه خبری وب زوم
جمعه 28 شهریور 1399
کد خبر: 2039
پ

دانش آموزان استثنایی; فراموش شدگان آموزش مجازی

در حالی یک هفته از آغاز سال تحصیلی جدید می گذرد و آموزش مجازی از طریق شبکه شاد شروع شده که معلمان و والدین دانش آموزان استثنایی می گویند شاد مناسب این گروه طراحی نشده است. از ۱۵ میلیون دانش آموز کشور، حدود ۱۵۰ هزار نفر آنان استثنایی هستند.

بعد از شیوع ویروس کرونا ، ستاد ملی مبارزه با کرونا، مدارس را تعطیل اعلام کرد. از این رو آموزش و پرورش با هدف ادامه آموزش دانش آموزان شبکه اجتماعی شاد را طراحی و راه اندازی کرد تا دانش آموزان و معلمان از طریق این شبکه در ارتباط باشند و کلاس های درس به صورت مجازی برپا شود. با این حال نقص هایی که اپلیکیشن شاد داشت منجر به اعتراض کاربران آن که شامل معلمان و دانش آموزان بود، شد. گرچه امسال مسئولان آموزش و پرورش اعلام کرده‌اند نواقص شاد را برطرف کرده اند اما به نظر می رسد این اپلیکیشن امکاناتی برای دانش آموزان استثنایی ندارد و این دسته از دانش آموزان از سوی مسئولان ارشد آموزشی کشور و طراحان شاد نادیده گرفته شده اند.
بسیاری از خانواده‌های دانش‌آموزان استثنایی و کادر آموزشی می‌ گویند اپلکیشین شاد مناسب این گروه طراحی نشده است و محدودیت‌های فرزندان آنان را در نظر نگرفته است.
یکی از این والدین به وب زوم می گوید: "ما آموزش حضوری را ترجیح می دهیم چون آموزش مجازی با شاد برای فرزندان ما کارآیی ندارد." او می افزاید: "آموزش دانش آموزان استثنایی از طریق شاد فقط باعث می شود کار ما والدین بیشتر شود و همه بار آموزش بر شانه ماست چون شاد اصلا برای این دسته از دانش آموزان طراحی نشده است." او که فرزندش دارای معلولیت ذهنی است می گوید: "هرچه توانایی ذهنی کمتر شود میزان تمرکز هم کمتر می‌شود بنابراین به هیچ عنوان یک کودک مانند دختر من نمی تواند تمرکز خود را بر صفحه اندروید گوشی موبایل جمع کند. صفحه آموزشی او باید خیلی بزرگ تر باشد و همه خانواده ها توانایی خرید تبلت یا لبتاپ را ندارند." او اضافه می کند: "این فقط مشکل فرزند من نیست. دانش آموزان ناشنوا هم که باید لب خوانی کنند چنین مشکلی دارند و نمی توانند از صفحه کوچک موبایل لب خوانی کنند. یا حتی دانش آموزان نابینا. بنابراین شاد اصلا برای فرزندان ما طراحی نشده و آنان را نادیده گرفته است."
در حالی مسئولان آموزش و پرورش، آموزش مجازی دانش آموزان استثنایی نادیده گرفته اند که وقتی اپیلکشینی طراحی می‌ شود باید به گونه‌ ای طراحی شود که برای آحاد جامعه قابل استفاده باشد. به عبارت دیگر این اپلیکیشن نباید به گونه‌ ای طراحی شود که محدودیت‌ هایی برای برخی افراد ایجاد کند که مانع دسترسی آنها شود. 

ارسال دیدگاه