پایگاه خبری وب زوم
چهارشنبه 13 مرداد 1400
کد خبر: 5329
پ

ارزیابی بیش از ۱۰۰ ماده ضدعفونی کننده ویروسی در سراسر کشور

مدیر کنترل کیفیت فرآورده های بیولوژیک موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: تاکنون بیش از ۱۰۰ نمونه ماده ضدعفونی کننده ویروس از مراکز مختلف کشور برای ارزیابی به موسسه ارسال شد.

 

دکتر سینا سلیمانی با اشاره به کنترل کیفیت بیش از ۶۰ فرآورده بیولوژیک در موسسه رازی گفت: این فرآورده ها شامل انواع واکسن های ویروسی، باکتریایی، انگلی، واکسن های زنده، غیرفعال و واکسن های نوترکیب، انواع سرم های درمانی، فرآورده های خونی، کیت ها و آنتی ژن های تشخیصی هستند که با انجام آزمایش های مختلف براساس منابع معتبر بین المللی تحت فرآیندهای کنترل کیفیت قرار می گیرند.

وی افزود: در این مجموعه تمام آزمایش های برون تنی و درون تنی روی فرآورده ها انجام می شود. در سال های اخیر به ویژه از سال ۱۳۹۹ برنامه ریزی مناسبی برای معتبرسازی آزمایش های کنترل کیفیت اجرا شده که گام بلندی در ارتقای سطح کیفی تست های کنترل کیفیت به شمار می آید.

سلیمانی با اشاره به ریشه کنی بیماری هایی مانند فلج اطفال و کنترل بیماری هایی مانند سرخک در کشور اظهار کرد: این موفقیت های بزرگ سیستم بهداشت و درمان کشور، مرهون تولیدات موسسه رازی است و کنترل کیفیت فرآورده در کسب این دستاوردها نقش به سزایی داشته است.

وی افزود: واکسن نوترکیب رازی کووپارس نیز که برای کنترل و مهار ویروس کووید ۱۹ به دست محققان توانمند موسسه رازی ساخته شده، در تمام آزمایش های کنترل کیفیت نتایج مطلوبی به همراه داشته است.

مدیر کنترل کیفی موسسه رازی همچنین از ارزیابی ۱۰۰ نمونه ماده ضدعفونی کننده ویروسی توسط کنترل کیفی موسسه خبر داد و گفت: مجموعه مدیریت کنترل کیفیت علاوه بر کنترل فرآورده های داخل موسسه، خدمات استراتژیکی در سطح کشور ارائه می دهد. در ابن ارتباط در مدت همه گیری کووید ۱۹، بیش از ۱۰۰ نمونه ماده ضدعفونی کننده ویروسی به ویژه در مورد کرونا ویروس از مراکز مختلف کشور ارسال و در بخش کنترل واکسن های ویروسی مورد ارزیایی قرار گرفت و گواهی های مربوطه صادر شد.

منبع: مهر

کلید واژه : واکسن ویروس
ارسال دیدگاه