پایگاه خبری وب زوم
جمعه 15 فروردین 1399
کد خبر: 569
پ

فرصتی برای ایجاد یک پایگاه میلیونی کتابهای الکترونیکی

رئیس کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و تأمین منابع علمی دانشگاه تهران گفت: ما سخت نیازمند یک پایگاه نیرومند برای کتابهای الکترونیکی هستیم و بهتر است از فرصت کرونا برای این کار استفاده کنیم.

به گزارش وب زوم به نقل از خبرنگار مهر، حسینی پور، حجت الاسلام رسول جعفریان، رئیس کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و تأمین منابع علمی دانشگاه تهران با توجه به تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و خانه نشینی دانش آموزان و دانشجویان گفت: با رفتن دانشجویان به شهرها و خانه‌هایشان، دسترسی آنها به بسیاری از کتاب‌ها ناممکن شده و امکان امانت گرفتن نسخه فیزیکی کتاب در محل یا بیرون برای آنها وجود ندارد.

وی گفت: دانشگاه تهران و شاید دیگر دانشگاه‌ها کلاس‌ها را به صورت آنلاین برگزار می‌کنند و امیدوارم در این زمینه موفق باشند. این هفته بنده سه کلاس آنلاین داشتم که برگزار شد، هرچند نیاز به امکانات بیشتری هست برخی از آنها با کمک ابزارهای دیگر تا حدودی جبران می‌شود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: با این حال، دانشجو برای تحقیق نیاز به کتاب دارد و برای این کار، چه باید کرد؟ اگر ما طی این سال‌ها توانسته بودیم یک پایگاه اطلاعاتی بزرگ از کتاب‌ها فراهم آوریم، و بخشی از بودجه‌های کتاب را برای حل مشکلات حقوقی آن هزینه کرده و فایل‌های الکترونیکی را در حد چند صد هزار و میلیونی فراهم آوریم، امروز می‌توانستیم با دست پر در خدمت دانشجویان باشیم. اما اکنون، اگر آنها یک فایل الکترونیکی از یک کتاب خواستند، باید از کجا درخواست کنند؟ بسیاری از اوقات دانشجویان حاضر به پرداخت هزینه آن هم هستند، اما امکان فنی آن در قالب یک پایگاه جامع و مجهز وجود ندارد.

این پژوهشگر در ادامه سخنانش اظهار کرد: ما در دانشگاه تهران، طبق معمول و در حد توان پاسخگوی نیازهای محدود دانشجویان هستیم، اما اغلب درخواست‌ها از کتابهای جدید است که امکان اسکن آنها به دلایل حقوقی برای ما وجود ندارد. احتیاط‌های بهداشتی هم ایجاب کرده که بسیاری از کارمندان نتوانند سر کار حاضر شوند، و حتی اگر مشکل حقوقی هم نبود، کار اسکن را کتاب‌های درخواستی انجام دهند. در هر حال ما سخت نیازمند یک پایگاه نیرومند برای کتابهای الکترونیکی هستیم. بهتر است از فرصت کرونا برای این کار استفاده کنیم. اکنون بر ما فرض و لازم است تا یک طرح بزرگ در این زمینه تهیه شده و امکانات برای دانشجویان، استادان و دیگر خواستاران که در حال حاضر دسترسی به کتابخانه ها ندارند، فراهم شود.

ارسال دیدگاه