پایگاه خبری وب زوم
سه شنبه 24 تیر 1399
کد خبر: 594
پ
مدیرکل دفتر هماهنگی استان های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات:

شکاف دیجیتالی به حداقل خود رسیده است

مهرداد ترابیان، مدیرکل دفتر هماهنگی استان های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد است شکاف دیجیتالی به حداقل خود رسیده است و به برای آن شاهد هم دارد.

او به وب زوم می گوید: در ابتدای دولت دوازدهم دسترسی به پهن باند (همراه) در شهرها 50 درصد و این عدد در روستاها زیر 10درصد بود اما اکنون دسترسی به پهن باندها در شهرها 100درصد و در روستاها 87درصد است . با همین دو عدد می توان نتیجه گرفت که کاهش شکاف دیجیتال در راستای عدالت ارتباطی در دولت دوازدهم اتفاق افتاده است.

ترابیان تاکید می کند: با توجهی که آقای وزیر به توسعه ارتباط روستاها داشتند و هزینه هایی که در این زمینه انجام شد، اکنون بخش زیادی از فاصله یا همان شکاف دیجیتالی جبران شده است.

او در ادامه به بهبود پوشش خطوط تلفن همراه اشاره می کند و می گوید: در این مدت علاوه بر دسترسی به پهن باندها، پوشش موبایل نیز توسعه بسیار خوبی داشته است. این پوشش در ابتدای دولت در روستاها 34 درصد بود اما الان به 90 درصد رسیده است. یعنی 90 درصد روستاهای ما دسترسی به موبایل برای پوشش مکالمه ای دارند. ما در مقایسه با دنیا هم عملکرد قابل توجهی داریم و در رنکینگ بین المللی هم حداقل از کشورهای منطقه از نظر توسعه ارتباطات روستایی جلوتر هستیم.

مدیرکل دفتر هماهنگی استان های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این سوال که چرا در گذشته به این مساله توجه نمی شد و چرا اکنون شکاف دیجیتالی کم شده است می گوید: توسعه ارتباطات در روستاها اقتصادی نبود چرا که تعداد مصراف کننده در روستا کم است و برای اپراتورها بازگشت سرمایه نداشت اما در دو سال گذشته دولت سرمایه گذاری کرد و به اپراتورها گفت شما از بخش های که ما می گوییم در روستاها توسعه می دهید و ما هزینه اش را پرداخت می کنیم بنابراین این راهکار باعث شد روند توسعه ارتباطات روستاها نسبت به گذشته با شتاب بیشتری پیش رود.

ترابیان همچنین در پاسخ به این سوال که در روزهایی که مردم به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا خانه نشین شده اند، وزارت ارتباطات چه تمهیداتی برای آنان اندیشیده است می گوید: یکی از کارهایی که کردیم این بود که 100 گیگ اینترنت رایگان در اخیتار کاربران قرار دادیم. البته بخشی از اینهاخصوصی بودند که وزارت ارتباطات از آنان تقاضا کرد که اینترنت رایگان در اختیار مردم قرار دهند که آنان هم اجابت کردند و این اتفاق خوب افتاد. علاوه بر این ما ترافیک اینترنتی برای ارتباط دوسویه معلمان و دانش آموزان را نیز رایگان کرده ایم. همچنین در حال هماهنگ کردن این موضوع هستیم که تا آخر فروردین ماه کلاس های مجازی دانشگاه ها هم رایگان باشد.

او در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به افزایش استفاده کاربران از اینترنت به زیرساخت ها فشار وارد شده است نیز می گوید؟ همیشه طراحی شبکه عدد قابل توجهی بالاتر از مصرف است. با توجه به مصرف های جدید شرکت ارتباطات زیرساخت که متولی تامین پهنای باند کشور است این افزایش را در پهنای باند داده است ولی خبر خوب این بود ظرفیت شبکه اینترنت داخلی چیزی حدود 10 برابر ترافیک موجود است.

ترابیان می افزاید: مصرف هایی که اکنون زیاد شده مصرف داخلی است. به عنوان مثال مثل فیلیمو نماوا ترافیک خود را در بخش کودک رایگان کردند و همین باعث می شود مصرف آنان بالا رود اما این ترافیک، ترافیک داخلی است و فشاری به شبکه نمی آورد. ولی در مرود اینترنت بین المللی که باید برای لینک ها پول پرداخت شود زیرساخت در هفته گذشته ظرفیت را افزایش داد که مردم دچار مشکل نشوند.

ارسال دیدگاه