پایگاه خبری وب زوم
یکشنبه 4 مهر 1400
کد خبر: 5978
پ

نتایج کارآزمایی فاز سوم واکسن «پاستوکووک» آخر مرداد مشخص می شود

رئیس انستیتو پاستور ایران در خصوص واکسن مشترک ایران- کوبا( پاستوکووک) گفت: تست بالینی در ایران به اتمام رسیده و در اواخر مردادماه نتایج اولیه این تست انسانی مشخص می شود.

 

دکتر علیرضا بیگلری در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه ۴۴هزار نفر در کوبا و ۲۴هزار نفر در ایران در فازهای مطالعات بالینی واکسن پاستوکووک قرار گرفتند، عنوان کرد: هشتم تیرماه مجوز اضطرار واکسن پاستوکووک صادر شد.

به گفته رئیس انستیتو پاستور ایران،‌با وجود اینکه مطالعات در فاز سوم ایران و کوبا انجام گرفت نتایج منتشر شد و نشان داد ۹۲ درصد واکسن موفق بوده است. همچنین در برابر جهش های شایع همچون بتا و آفریقای جنوبی نیز تا ۹۲ درصد کارایی داشته است.

بیگلری افزود: نتایج نشان داد واکسن پاستوکووک از شیوع فرم شدید بیماری و مرگ و میر نیز به صورت صددرصدی جلوگیری می‌کند که این نتیجه درخشانی برای واکسن است.

وی ادامه داد: اکنون کارآزمایی بالینی در ایران برای واکسن مشترک ایران _کوبا انجام شده و در اواخر مردادماه نتایج اولیه آن مشخص می شود.

مطالعات کارآزمایی واکسن پاستوکووک برای افراد زیر ۱۸ سال

وی در خصوص کارآزمایی بالینی افراد زیر ۱۸ سال گفت: این مطالعات در کوبا انجام شده که نتایج موثر بوده؛ با پایان یافتن این مطالعه روی کودکان و مجوز وزارت بهداشت واکسن را در این قشر نیز استفاده خواهیم کرد.

کلید واژه : واکسن کرونا
ارسال دیدگاه