پایگاه خبری وب زوم
شنبه 15 آذر 1399
کد خبر: 768
پ

نقص حریم خصوصی توسط اسکای روم / آسترکی :منتظر عذرخواهی هستم

در حالی که بعد از شیوع ویروس کرونا از کاربران خواسته شده به‌ جای استفاده از پلتفرم ‌های خارجی از نمونه ‌های داخلی آن استفاده کنند اما شواهد نشان می دهد برخی از این پلتفرم ها نه تنها استاندارد نیستند بلکه حریم خصوصی افراد را نیز نقض می کنند. اسکای روی یکی از این پلتفرم هاست که پوریا آسترکی می گوید به دلیل نقض حریم خصوصی اش منتظر عذرخواهی آنان است.

 اخیرا محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از جلسات خود با کارکنان سازمان فناوری اطلاعات و کارشناسان فضای مجازی را به‌ صورت ویدئو کنفرانس بر بستر اسکای روم برگزار کرده است. پوریا آسترکی یکی از افراد حاضر در جلسه بارها از اتاق گفتگو بیرون می افتد و همین مساله منجر به انتقاد او از این پلتفرم به وزیر و همچنین در فضای مجازی می شود. بعد انتشار این انتقاد در حساب توئیتری آستراکی حساب رسمی اسکای روم در اقدامی عجیب تصویری از جلسه منتشر می کند و سپس مدعی می شود دلیل تجربه‌ آستراکی کیفیت بد اینترنت بوده و پلتفرم ایرادی نداشته است. 
بعد از این اتفاق کاربران نسبت به نقض حریم خصوصی از سوی اسکای روم و رصد و ضبط جلسه وزیر ارتباطات انتقاد کردند. 
پوریا آسترکی در تشریح این اتفاق به وب زوم می گوید: ما جلسه ای با آقایان جهرمی و ناظمی داشتیم. آقای جهرمی معمولا با افراد مختلفی جلسه می گذارد و نظرات و انتقادها را می شوند. آن جلسه هم یکی از این جلسات بود. در آن جلسه من از کیفیت سرویس اسکای روم راضی نبودم و بارها ازا اتاق گفتگو بیرون افتادم. بعد هم همین انتقاد را گفتم. مثل هزار انتقاد دیگر که افراد از سرویس های دیگر می کنند من هم انتقاد کردم و اصلا مساله عجیبی نبود.
او اضافه می کند: چند روز که گذشت اسکای روم آن توئیت را زد و تصویری از جلسه را منتشر کرد که من هم در آن حضور داشتم. جالب است که من در کل این جلسه  حضور ویدئویی محدودی داشته باشم و بعد هم از اتاق بیرون افتادم. 
آستراکی در توضیح کیفیت سرویس اسکای روم می گوید: شناختی که من از اسکای روم دارم مربوط به همان جلسه است. افرادی هم که در جلسه بودند زیاد نبودند،  تنها 20 یا 30 نفر بودند اما این سرویس با این ظرفیت کم هم کار نمی کرد. البته دوستان به من گفتند اواخر جلسه که 4 یا 5 نفر شده بودند کیفیت خوب شده بود. من نظر خودم را می دهم ولی وقتی آنها می گویند آخر جلسه کیفیت خوب شده یعنی ابتدا از کیفیت راضی نبودند. 
او در پاسخ به اسکای روم که اینترنت ضعیف را دلیل خروج آسترکی از اتاق گفتگو عنوان کرده می گوید: من به واسطه کارم مرتب با همه دنیا در تماس هستم و از پلتفرم های داخلی دیگری هم استفاده کرده ام. در همین روزهایی که می گویند وضع اینترنت خوب نیست من تماس ویدئویی داشتم اما این مشکل را نداشتم بنابراین فکر نمی کنم مشکل از اینترنت بوده باشد. 
آستراکی با انتقاد از نقض حریم خصوصی اش از سوی اسکای روم می گوید: من به هیچ عنوان توصیه نمی کنم که دورکاری های دولت بر بستر اسکای روم صورت گیرد و نباید به چنین شرکتی اعتماد کرد. این شرکت ناقض حریم خصوصی است و درکی از حریم خصوصی ندارد. این تنها نظر من نیست و بسیاری از حقوقدانان نیز همین نظر را دارند. 
او اضافه می کند: اسکای روم باید نقد شود تا او را جریمه و تنیبه کنند. این سرویس باید پاسخگو شود. تنها در این صورت است که صنعت فناوری اطلاعات کشور درست رشد می کند. در صورتی که بی اعتمادی و بی تعهدی ادامه پیدا کند صنعت فناوری اطلاعات در کشور رشد نمی کند و در نهایت اکثر مردم مثل الان از پلتفرم های خارجی استفاده می‌کند. من خودم الان اعتماد ندارم و از پلتفرم های داخلی استفاده نمی کنم.
او در پاسخ به این سوال که آیا قصد شکایت از اسکای روم را ندارد می گوید: من وقتی نقدی می کنم انتظار دارم طرف نقد یا توضیح مناسب دهد یا عذرخواهی یا تشکر کند. اگر شرکتی نمی تواند این سه کار را انجام دهد باید سکوت کند. من نه صاحبان اسکای روم را می شناسم و نه می دانم چه ارتباطاتی دارند و چرا مورد حمایت دولتند اما وقتی به عنوان کاربر نقدی می کنم نباید با من چنین برخوردی شود و باید حریم خصوصی من محفوظ بماند. بنابراین فعلا در این مقطع منتظر عذرخواهی یا دیدن شواهدی هستم که این اتفاق جلویش گرفته و دیگر تکرار نشود.

 

ارسال دیدگاه