پایگاه خبری وب زوم
پنجشنبه 8 خرداد 1399
کد خبر: 535
پ

افت فروش رایانه‌های شخصی، پیامدی دیگر از بحران کرونا

براساس آخرین گزارش شرکت بین المللی داده (IDC)، در پی افزایش نگرانی‌ها از شیوع کرونا در جهان، فروش رایانه‌های شخصی در سه ماه اول و دوم سال جاری میلادی با افتی قابل توجه همراه خواهد بود.

به گزارش پایگاه اینترنتی وب زوم به نقل از «تک رادار»، تأثیر شیوع کروناویروس جدید کووید-۱۹ در دستکم ۵۹ کشور جهان، بر حوزه‌های مختلف و بویژه فناوری این روزها بر کسی پوشیده نیست. تمام کارخانه‌ها در چین تعطیل و تولید محصولات فناوری و قطعات و اجزای مورد نیاز برای آن‌ها متوقف شده است. شرکت‌هایی چون اپل به دلیل شیوع این ویروس مرگبار، فروشگاه‌های خرده فروشی خود را تعطیل کرده‌اند و نمایش‌ها و رویدادهای مربوط به فناوری یا لغو می‌شوند و یا غرفه داران آن‌ها در لحظه آخر از حضور و شرکت در برنامه انصراف می‌دهند.

اما تاثیر این بحران بهداشتی بر روی دنیای فناوری به همین جا محدود نمی‌شود. براساس آخرین پیش‌بینی‌های شرکت بین‌المللی داده (IDC)، افزایش نگرانی‌ها درباره شیوع این ویروس فروش رایانه‌های شخصی از کامپیوترهای رومیزی گرفته تا لپ‌تاپ و تبلت را به طور قابل توجهی کاهش خواهد داد.

براساس این پیش‌بینی‌ها فروش رایانه‌های شخصی سنتی به ترتیب در سه ماه اول و دوم سال ۲۰۲۰ میلادی، ۶.۴٪ و ۱۰.۳٪  کاهش می‌یابد؛ در همین بازه به ترتیب افتی ۱۱.۸٪ و ۱۷.۵٪ را در فروش تبلت‌ها شاهد خواهیم بود.

IDC در ماه نوامبر ۲۰۱۹ تنها در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰ برای فروش رایانه‌های شخصی سنتی و تبلت‌ها به ترتیب افتی ۶.۸٪ و ۱۰.۷٪ را پیش بینی کرده بود که با این پیش‌بینی‌های جدید تفاوت زیادی دارد. اگرچه لازم به ذکر است که عوامل دیگری نیز در این کاهش دور از انتظار دست داشته‌اند که از جمله می‌توان به پایان پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز ۷ اشاره کرد.

همین حالا نیز گزارش‌هایی از کاهش قابل توجه تقاضای مشتریان در نتیجه خودداری از حضور در اماکن عمومی به گوش می‌رسد، اما IDC انتظار دارد تا توقف تولید در سه ماه اول، همچنین باعث کمبود موجودی در سه ماه دوم سال شود.
منبع : ایرنا

ارسال دیدگاه