پایگاه خبری وب زوم
یکشنبه 25 مهر 1400
کد خبر: 6990
پ

ایران در قعر جدول آزادی اینترنتی در جهان

رتبه‌بندی‌های جهانی سال ۲۰۲۱ میلادی برای ۷۰ کشور جهان در مورد آزادی اینترنتی انجام شده که در این گزارش، رتبه ایران ۱۶ از ۱۰۰ اعلام شده که با این حساب ایران یکی از بدترین کشور‌ها با کمترین آزادی اینترنت -حتی پایین‌تر از کشور‌هایی همچون بلاروس، ازبکستان و پاکستان- رده‌بندی شده است.

 

رتبه‌بندی‌های جهانی سال ۲۰۲۱ میلادی برای ۷۰ کشور جهان انجام شده است. در این فهرست، کشور‌های دارای اینترنت آزاد رتبه‌های بین ۷۰ تا ۱۰۰ را دارا هستند، برای نمونه: گرجستان ۷۷، ارمنستان ۷۱، صربستان ۷۱ و مجارستان ۷۰. اوکراین با ۶۲ امتیاز و قرقیزستان با ۵۳ امتیاز در زمره کشور‌های تقریباً آزاد دسته‌بندی شده‌اند. بیشترین افت در رتبه آزادی اینترنت در سال ۲۰۲۱، مربوط به میانمار، بلاروس و اوگاندا است.

در زمره کشور‌های غیرآزاد اینترنتی جمهوری آذربایجان قرار دارد با ۳۵ امتیاز و پایین‌تر از آن در لیست، قزاقستان ۳۳، بلاروس ۳۱، روسیه ۳۰، ازبکستان ۲۸، پاکستان ۲۷ و ایران با ۱۶ امتیاز دیده می‌شود. به نوشته «خانه آزادی»، رتبه ایالات متحده در این فهرست برای پنجمین سال پیاپی تنزل را نشان می‌دهد. به نوشته این گزارش، پخش اطلاعات نادرست، گمراه‌کننده و دستکاری شده در آن کشور به صورت آنلاین همچنان افزایش داشته و حتی بر پذیرش نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ از سوی مردم تأثیر گذاشته است.

«خانه آزادی» می‌نویسد که دولت جدید در آمریکا اقدامات امیدوارکننده‌ای را برای حفاظت قوی‌تر از کاربران اینترنت انجام داده است. مقامات حداقل ۴۵ کشور، مظنون به دریافت نرم‌افزار‌های جاسوسی پیچیده یا فناوری استخراج داده اینترنتی از فروشندگان خصوصی هستند. در این گزارش، چین برای هفتمین سال پیاپی به عنوان بدترین محیط برای آزادی اینترنت رتبه‌بندی شده است.

منبع: قلم

کلید واژه : اینترنت ایران
ارسال دیدگاه