پایگاه خبری وب زوم
سه شنبه 5 تیر 1403
کد خبر: 18355
پ

قشم به جزیره نوآور کشور تبدیل می‌شود

با امضای تفاهم‌نامه میان معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌ جمهور و منطقه آزاد قشم، این جزیره به جزیزه نوآور تبدیل می‌شود.

به گزارش ایسنا، در راستای عملیاتی کردن بند ۱۱ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های دولت سیزدهم مبنی بر گذار به اقتصاد دانش‌بنیان و حمایت از رشد تولید دانش‌بنیان، توافق‌نامه‌ای با هدف همکاری در پیشبرد برنامه‌های توسعه دانش‌بنیان در راستای تحقق جزیره نوآور قشم بین معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور و سازمان منطقه آزاد قشم به امضای روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی رئیس‌جمهور و عادل پیغامی مدیر و رئیس هیات مدیره منطقه آزاد قشم به امضا رسید.

موضوع این توافق‌نامه همکاری متقابل در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در راستای تحقق جزیره نوآور قشم به عنوان اولین جزیره نوآور در کشور با رویکرد ارتقاء شرکت‌ها و زیست‌بوم دانش‌بنیان، افزایش جذب و اشتغال نیروی انسانی نخبه و تحصیلکرده و حل چالش‌های جزیره قشم با توجه به مزیت‌ها و ظرفیت‌های نوآورانه، فناورانه و خلاقانه موجود در سطح ملی و بین‌المللی عنوان شده است.

اهداف مشترک همکاری این توافق‌نامه به این شرح است:

* نقش‌آفرینی جزیره نوآور قشم در دیپلماسی فناوری و نوآوری در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای تحقق همکاری‌های فی‌مابین مبتنی بر ظرفیت‌های مناطق آزاد کشور.

* تعریف پروژه‌های کلان و ایجاد کنسرسیوم‌های دانش‌بنیان برای رفع نیازهای صنعتی به‌ویژه گلوگاه‌های فناورانه و کاهش ارزبری در سطح جزیره نوآور قشم.

* رشد کمی و کیفی شرکت‌ها و فعالیت‌های دانش‌بنیان در جزیره نوآور قشم و جهت‌دهی آنها به رفع نیازها و چالش‌های جزیره ترغیب بنگاه‌های اقتصادی جزیره نوآور قشم برای سرمایه‌گذاری در حوزه فعالیت‌های فناورانه و نوآورانه.

* توسعه همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و نهادهای زیست‌بوم فناوری و نوآوری و صنایع خلاق جزیره نوآور قشم.

* توسعه بازار کالا و خدمات دانش‌بنیان و خلاق در حوزه‌های مرتبط با فعالیت بنگاه‌های اقتصادی و تجاری جزیره نوآور قشم و ترغیب و تسهیل شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در صادرات محصولات و خدمات.

* بسیج خدمات، حمایت‌ها و امکانات حاکمیتی در جهت رشد شرکت‌های فناور، دانش‌بنیان و خلاق و شکل‌گیری شرکت‌های جدید به‌ویژه در حوزه‌های اولویت‌دار جزیره نوآور قشم، تکمیل زنجیره ارزش صنایع اولویت‌دار جزیره نوآور قشم به منظور عبور از خام‌فروشی و تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر و تلاش در راستای جذب و انتقال فناوری‌های پیشرفته و نوین به جزیره در سطح ملی و منطقه‌ای.

* ایجاد و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز زیست‌بوم نوآوری و فناوری جزیره نوآور قشم (مانند علم و فناوری، مراکز نوآوری تخصصی، شتابدهنده‌ها و سرمایه‌گذاری خطرپذیر و غیره) با محوریت ظرفیت‌های موجود در جزیره نوآور قشم.

* تاسیس صندوق پژوهش و فناوری جزیره نوآوری قشم و همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری جدید(مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی و غیره) برای حمایت از فعالیت‌های فناورانه و خلاقانه در جزیره قشم.

* ایجاد فرصت‌های شغلی و توانمندسازی نیروی انسانی نخبه، مستعد برتر و تحصیل کرده در جزیره نوآور قشم و جذب و نگهداشت آنها.

در این توافق‌نامه معاونت علمی متعهد شد تا نسبت به حمایت از تعریف طرح‌های دانش‌بنیان پیشران و همچنین تشکیل و راهبری کنسرسیوم‌های دانش بنیان با هدف رفع چالش‌ها و توسعه زنجیره‌های ارزش بومی و حوزه‌های اولویت‌دار جزیره نوآور قشم -شناسایی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور با توجه به نیازهای موجود در جزیره نوآور قشم و حمایت از ایجاد و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز زیست بوم نوآوری و فناوری جزیره نوآور قشم اقدام کند.

اولویت‌دهی و تسهیلگری در استفاده از ابزارهای قانون جهش تولید دانش‌بنیان و قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات با هدف توسعه شرکت‌ها و فعالیت‌های دانش‌بنیان در جزیره نوآور قشم -حمایت از ایجاد و توسعه فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان و توانمندسازی فعالان علمی، فناوری و صنعتی جزیره نوآور قشم در این حوزه، حمایت از شکل‌گیری و رشد کسب و کارهای نوپای دانش بنیان و فناور جدید با مشارکت ارکان زیست بوم (شتاب‌دهنده، مرکز رشد، کارخانه نوآوری و...) از دیگر تعهدات معاونت علمی به شمار می‌رود.

سازمان منطقه آزاد قشم نیز متعهد شد تا نسبت به شناسایی زنجیره‌های ارزش بومی جزیره قشم با تمرکز بر فرصت‌ها و مزیت‌های بومی آن و همچنین شناسایی نیازهای صنایع فعال در آن به منظور توسعه زنجیره‌های ارزش و تعیین موضوعات اولویت‌دار جزیره نوآوری قشم، حمایت از تعریف طرح‌های دانش‌بنیان پیشران برای استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای بهره‌گیری از فرصت‌ها و مزیت‌های بومی جزیره نوآور قشم و حل نیاز صنایع فعال در آن و اولویت‌دهی اختصاص منابع جزیره نوآور قشم و اختیارات سازمان منطقه آزاد به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در راستای تقویت فعالیت‌های دانش‌بنیان و حل مسائل بومی جزیره نوآور قشم (موضوع بند الف ماده ۱۲ قانون جهش تولید دانش بنیان) - اختصاص کمک‌های فنی و اعتباری از محل دارایی‌های سرمایه‌ای جزیره نوآور قشم برای تاسیس صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری جزیره نوآور قشم(موضوع بند ت ماده ۱۲ قانون جهش تولید دانش‌بنیان) اقدام کند.

کلید واژه : قشم تفاهم نامه
ارسال دیدگاه